Światowy Dzień Kota

17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota! Święto to ma na celu podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, a także propagowanie udzielania pomocy bezdomnym oraz wolno żyjącym zwierzętom. Z tej okazji zebraliśmy dla was 10 tytułów, w których koty odgrywają ważną rolę. Prezentujemy najlepsze książki o kotach.

Światowy Dzień Kota to święto obchodzone rokrocznie 17 lutego w Polsce i we Włoszech. Jego celem jest zaakcentowanie znaczenia roli kotów w życiu człowieka, a także zachęcenie do pomagania bezdomnym i żyjącym na wolności zwierzętom. Dzień Kota ma także pokazać jak trudny bywa koci los i uwrażliwić ludzi na krzywdę potrzebujących istot.

Z okazji tego święta zebraliśmy tytuły, w których koty grają odgrywają ważną rolę. Oto książki o kotach, na które warto zwrócić uwagę:
Książki o kotach – 10 najlepszych tytułów na Dzień Kota
Mistrz i Małgorzata – Michaił Bułhakow

„Mistrz i Małgorzata” to jedna z najlepszych i najważniejszych powieści XX wieku. Ta wielowątkowa, szkatułkowa książka pełna jest niejednoznaczności, symboli czy odniesień do sztuki i literatury. Dzieło Bułhakowa wymyka się jednoznacznej klasyfikacji i interpretacji. Nie bez powodu uważana jest za jedną z bardziej tajemniczych powieści. Fabuła oparta jest na trzech głównych wątkach: miłości Mistrza i Małgorzaty, spotkania Piłata z Jeszuą i wizyty tajemniczego Wolanda w Moskwie. Pisząc o „Mistrzu i Małgorzacie” nie można nie wspomnieć o jednym z bohaterów – kocie imieniem Behemot. To jeden z najciekawszych literackich kotów. Jest czarny jak smoła i duży jak wieprz, chodzi na dwóch łapach, mówi ludzkim głosem, lubi grać w szachy oraz pić wódkę.
Książki o kotach
Znajdź ebooka na Woblink.com
Alicja w Krainie Czarów – Lewis Carroll

ƒ„Alicja w Krainie Czarów” to jedna z niewielu książek, która zawiera w sobie dwie kompletne różne opowieści – jedną przeznaczoną dla dzieci i drugą dla dorosłego już czytelnika. Dzieło Lewisa Carrolla to klasyczna, ponad czasowa historia z pogranicza jawy i snu, pełna absurdów i groteski. Pełna magii podróż Alicji zaczyna się od pogoni za tajemniczym białym królikiem. Dziewczyna wpada do dziury będącej przejściem do Krainy Czarów, miejsca, w którym zdarzyć się może wszystko. Jedną z postaci książki Lewisa Carrolla jest tajemniczy kot z Cheshire. Zwierze pojawia się i znika niespodziewanie, zaczynając od ogona, na uśmiech kończąc. Chociaż w książce pojawia się dosłownie kilka razy to jego postać zapadła w pamięć czytelników.
Znajdź ebooka na Woblink.com
Historia życia czarnego kota – Barbara Nawrocka-Dońska

Książka „Historia życia czarnego kota” to powieść przeznaczona dla młodszych czytelników. Jej narratorem i bohaterem jest Aleksander, czarny kot. Zwierzaczek opowiada o swoim pełnych perypetii życiu: od kociego dzieciństwa w nadmorskiej miejscowości po dorosłość w Warszawie.
Książki o kotach
Znajdź ebooka lub audiobooka na Woblink.com
O kotach – Charles Bukowski

Charles Bukowski, znany z odważnej i budzącej kontrowersje prozy, uważał, że koty są tylko i wyłącznie sobą, nikogo nie udają. Szanował je jako wielkich łowców i wojowników. Koty miały duży wpływ na pisarza, który postrzegał je jako czarujące, tajemnicze stworzenia będące emanacją natury i posłańcami miłości oraz piękna. Wszystkie uczucia jakimi darzył owe zwierzęta znalazły swoje odbicie w zbiorze zapisów, wierszy, listów, fragmentów prozy i luźnych notatek zatytułowanych „O kotach”.
Znajdź ebooka na Woblink.com
Kotolotki – Ursula K. LeGuin

„Kotolotki” Ursuli K. LeGuin, cenionej i nagradzanej amerykańskiej pisarki, nazywane są arcydziełem literatury dla dzieci. To pełna ciepła historia, która spodoba się nie tylko najmłodszym czytelnikom, ale także ich rodzicom. Mieszkająca w mieście kotka pewnego dnia rodzi cztery kocięta. Niespodziewanie okazuje się, że każde z nich ma parę skrzydeł! Kociaki z chęcią korzystają z nich, uczą się latać i wyruszają w podróż. W wielkim świecie będą na nich czekały wspaniałe przygody, a także różne niebezpieczeństwa.

W tym zbiorze znajdują się wszystkie cztery części cyklu: „Kotolotki”, „Powrót kotolotków”, „Wspaniały Aleksander i kotolotki” oraz „Jane rozkłada skrzydła”.
Książki o kotach
Znajdź ebooka, książkę papierową lub audiobooka na Woblink.com
Kafka nad morzem – Haruki Murakami

Niejednoznaczna powieść, w której sen miesza się z jawą i nic nie jest takie, jak się na początku wydaje. Piętnastoletni Kafka ucieka z domu przed klątwą ojca. Trafia na wyspę Shikoku. W to samo miejsce wyrusza starszy pan Nakata, który potrafi rozmawiać z kotami. Na wyspę udaje się także młody kierowca uwielbiający hawajskie koszule. Kiedy ojciec Kafki zostaje zamordowany, policja zaczyna szukać trójki bohaterów. Podjęte przez nich wybory i decyzje spowodują lawinę niesamowitych zdarzeń. Na swojej drodze spotkają między innymi kotkę Mimi, która uwielbia opery Pucciniego.
Znajdź książkę papierową na Woblink.com
Koty. Historia, zwyczaje, obserwacje, anegdoty – Jules Champfleury

Książka francuskiego pisarza i krytyka została wydana po raz pierwszy w 1869 roku. Opisuje historie, naturę i obecność kotów w kulturze zaczynając od starożytności aż po XIX wiek. Jules Champfleury oparł swoją publikację na przeróżnych świadectwach historycznych, opracowaniach naukowych, ikonografii, a także na podstawie własnych doświadczeń.
Znajdź ebooka lub książkę papierową na Woblink.com
Kot w stanie czystym – Terry Pratchett, Gray Jolliffe

„Kot w stanie czystym” jest krótką książką o Prawdziwych Kotach, takich, które nigdy nie jedzą z przeznaczonych dla nich miseczek. W dodatku nigdy nie noszą przeciwpchelnych obroży, nie pojawiają się na urodzinowych kartkach i nie gonią za niczym z dzwoneczkiem w środku. Książka pokazuje całe spectrum zabawnych kocich zachować i pozwala poznać prawdziwą naturę tego zwierzęcego indywidualisty. Zbiór pełnych humoru tekstów przypadnie do gustu miłośnikom kotów i fanom Pratchetta.
Książki o kotach
Znajdź ebooka lub książkę papierową na Woblink.com
O kotach – autor zbiorowy

„O kotach” to zbiór tekstów zapalonych kociarzy z ilustracjami Goci Herby. Swoimi anegdotami, obserwacjami i anegdotami dzielą się Stefan Chwin, Małgorzata Rejmer, Piotr Paziński, Olga Drenda, Piotr Siemion i Paweł Sołtys. Każdy z nich pisze w charakterystycznym dla siebie stylu i zgodnie ze swoją wrażliwością. Łącz ich jedno – tematem wszystkich tekstów są koty.
Znajdź ebooka lub książkę papierową na Woblink.com
Czarny kot – Edgar Allan Poe

Krótka nowela Egdara Allana Poe, pierwszy raz opublikowana w 1843 roku na łamach „The Saturday Evening Post”, to dogłębne studium winy. Morderca ukrywa wszystkie popełnione przez siebie zbrodnie – myśli, że uniknie kary. W pewnym momencie załamuje się i prześladowany przez wizje własnej winy wyznaje swoje najgorsze czyny. Nowela jest mroczna, pełna ponurego klimatu charakterystycznego dla autora „Zabójstwa przy Rue Morgue”. W opowieści na każdym kroku pojawia się tytułowy czarny kot, który jest czymś więcej, niż tylko zwierzęciem.
Książki o kotach

tekst: p. Agata Nowak-Wierzchowska