Rok Stanisława Lema

"Widziałem przyszłość" Rok Stanisława Lema.

Wydarzenia obchodzone są na całym świecie Stanisław Lem (1921-2006) to jeden z największych pisarzy XX wieku, innowator i zarazem klasyk. Poruszał się w ramach wielu gatunków literackich, światową sławę i popularność przyniosła mu fantastyka naukowa: jego książki przetłumaczono na 41 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy.

Lem – człowiek wszechstronny

Przewidział powstanie internetu, inżynierii genetycznej czy zeczywistości wirtualnej. Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 roku. Był pisarzem, filozofem, futurologiem, autorem książek science-fiction, jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych na świecie polskim twórcą.Uważany za odnowiciela powieści fantastyczno-naukowej, poszerzył jej tematykę o problemy humanistyki, a także refleksje nad skutkami rozwoju nauki i techniki. Główna część dorobku pisarskiego Lema obejmuje dzieła z dziedziny filozofii i futurologii. Są poświęcone rozważaniom na temat technologii i natury inteligencji. Wiele miejsca w jego powieściach zajmuje też problem trudności w przekazywaniu informacji i we wzajemnym zrozumieniu się istot inteligentnych oraz miejsca człowieka we wszechświecie.Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na ponad 40 języków, a ich łączny nakład osiągnął ponad 30 milionów egzemplarzy. Zadebiutował w 1946 roku nowelą „Człowiek z Marsa”, w 1951 roku ukazała się jego pierwsza powieść „Astronauci”. Do najbardziej znanych powieści Lema należą: „Powrót z gwiazd”, „Solaris”, „Opowieści o pilocie Pirxie”, „Cyberiada”, „Eden”, „Głos Pana”, „Wizja lokalna”, zbiory opowiadań „Dzienniki gwiazdowe”, „Księga robotów” „Prowokacja”. Był też autorem esejów filozoficznych „Summa technologiae” i „Filozofia przypadku”.Stanisław Lem był człowiekiem wszechstronnym, o niespotykanej wiedzy z zakresu nauk ścisłych i filozofii. Potrafił stworzyć precyzyjne prognozy ludzkich zachowań. Był w stanie przewidzieć nadejście ery informacji, internetu, rzeczywistości wirtualnej, inżynierii genetycznej oraz zagrożenia dla ludzkiej psychiki, które niosą ze sobą te zjawiska, na długo przed ich powstaniem. W rozmowach z dziennikarzami Stanisław Lem zdradzał obawy, że zdobycze technologii używane są w coraz bardziej haniebny sposób. Osiągnięcia Lema przyniosły mu doktoraty honoris causa wielu uczelni, honorowe obywatelstwo miasta Krakowa, nagrodę literacką im. Franza Kafki, a także jedno z najwyższych państwowych odznaczeń – Order Orła Białego.Studiował medycynę we Lwowie. Po wojnie zamieszkał w Krakowie. Po wprowadzeniu stanu wojennego wyjechał do Niemiec, a następnie do Austrii. Do Polski wrócił w 1988 roku. Przez kilkanaście ostatnich lat zajmował się publicystyką na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Pisarz zmarł w Krakowie 27 marca 2006 roku.

Strona internetowa https://lem.pl/

100. urodziny Lema w Krakowie

Najważniejszym punktem obchodów będą urodziny pisarza. 13 września zostaną tradycyjnie zorganizowane w Krakowie. – Na urodziny składać się będą: zupełnie nowy festiwal zatytułowany „Bomba megabitowa. Próba rozbrojenia”, kongres futurologiczny oraz konferencja „Lem filozoficzny” – wylicza Szymon Kloska, kurator Roku Stanisława Lema”. We wrześniu otwarta zostanie również plenerowa wystawa w centrum miasta. – Wydarzenie ma unaocznić, jak przez lata ilustratorzy interpretowali twórczość Lema. To będzie szeroki przegląd różnego rodzaju adaptacji plastycznych – dodaje. Zajrzeć do biblioteczkiRok Stanisława Lema to nie tylko wydarzenia kulturalne. To także dobry moment, by uzupełnić swoją domową biblioteczkę. Wiele dzieł futurologa zostanie dodrukowanych. – Część z nich wydamy w nowej szacie graficznej, jak np. powieść „Niezwyciężony”. Ponadto przygotowujemy komiks „Podróż siódma”, który został przetłumaczony z języka angielskiego. Historia została oparta na prozie Lema – mówi Jolanta Korkuć, redaktor naczelna Wydawnictwa Literackiego.

autor: p. Agata Nowak-Wierzchowska